Žinot tą jausmą kai paragavus kažką skanaus norisi kartoti antrą ar trečią kartą? Šios kardamoninės bandelės yra būtent tokios. Jos mūsų namuose yra vienos tų kepinių, prieš kuriuos neįmanoma atsispirti – rodos vos ištraukei iš orkaitės, o jau ketvirtadalio nėra!
Ieškant internete cinamoninių bandelių receptų nesunku pastebėti, jog vieni jas vadina Suomiškomis, antri Daniškomis, treti Norvegiškomis, o mes iš vis esam tie, kurie bandelių tėvyne laiko Švediją.
Tai kurie yra teisūs ir iš kur tos bandelės yra kilusios?
Cinamoninės bandelės yra laikomos Skandinavijos šalių tradiciniais kepiniais. O bet tačiau! Jos taip pat savo kilme dalinasi su Šiaurės Amerika.
Tad kaip atskirti iš kurio žemyno – Europos ar Šiaurės Amerikos – yra siūlomo recepto kilmė?
Skandinavijos šalims būdingos atskiros, apvaliai arba į mazgą susuktos lipnios bandelės, kurių papuošimas – perlinis cukrus. Suomijos tradicinės bandelės yra be galo didelės, kurios savo dydžiu gali būti panašios net į pyragą.
Šiaurės Amerikoje populiarios bandelės yra kepamos nedidelėje skardoje, kurioje viena su kita glaudžiasi kraštais. Ant jų viršaus yra pilamas skystas cukraus pudros ar sūrio kremo glaistas.
Mes Švediją laikome bandelių tėvyne ne atsitiktinai – būtent šią žiemą su jomis artimiau susipažinome viešėdami Stokholme. Senamiestyje Gamla Stan susiradę vieną autentiškiausių kepyklėlių ragavome tradicines bandeles. Tik Švedijoje jos yra gaminamos naudojant cinamono bei kardamono prieskonių mišinį. Čia jos susuktos į dailų mazgą, apibarstytos perliniu cukrumi bei kiekvieną rytą šviežiai kepamos, kad būtų kuo malonesnis Fika laikas.
Fika – tai Švedijoje paplitusi pietų pertraukėlė, kurios metu žmonės mėgaujasi kava ir bandelėmis. Būnant Stokholme nepasiduoti kardamoninių kepinių manijai ir nepasimėgauti Fika yra tikrų tikriausia nuodėmė. O paragavę bandelių supratome, kad grįžę privalome išmokti išsikepti tokių pat skanių (o gal net skanesnių?) namuose!
Įdomus faktas. Švedija vienintelė šalis, turinti ir švenčianti spalio 4-ąją Nacionalinę Cinamoninių bandelių dieną!
Tešla. Jeigu neturite maišyklės, cinamoninių bandelių tešlą nesunkiai suminkysite rankomis. Tik, kad būtų lengviau įmaišyti sviestą, supjaustykite jį nedideliais gabalėliais ir ištirpinkite šildydami pieną. Bandelių pagaminimas yra lengvas, tereikės sekti recepto instrukcijas ir būtinai turėti kočėlą!
Mazgas. Jeigu niekada nebandę iš pirmo karto surišite gražų bandelių mazgą, jį fotografuokit ir siųskit mums- labai už jus pasidžiaugsim ir pakelsim savo kepures! Juokas juokais, bet po poros kreivesnių mazgų, galėsite pasidžiaugti pavykusiais. Be to išduosim paslaptį – net nedailiai surištos, iškepusios bandelės atrodo taip, kad seilė tįste tįsta!
ŠVEDIŠKOS BANDELĖS SU KARDAMONU
16
bandeliųIngredientai:
500 gr. miltų
350 gr. pieno
7 gr. sausų mielių
220 gr. rudojo cukraus
1 šaukštelio cinamono
2/3 šaukštelio kardamono
200 gr. sviesto (būtinai kambario temperatūros)
1/2 šaukštelio druskos
1 plaktas kiaušinis
perlinio cukraus papuošimui
Gaminimo instrukcija:
- Dubenyje sumaišome birius produktus: miltus, druską, 2/3 šaukštelio cinamono, 1/3 šaukštelio kardamono ir 75 gramus rudojo cukraus. Prikaistuvyje pakaitiname pieną, kad šis būtų šiltas, sumaišome su mielėmis ir paliekame kambario temperatūroje 10-15 minučių.
- Supilame pieną su mielėmis į dubenį su biriais ingredientais. Maišome elektriniu maišytuvu su kablio antgaliu. Galite maišyti ir rankomis, tačiau tai užtruks šiek tiek ilgiau.
- Kai tešla taps vientisa, po nedidelį gabalėlį įmaišome 50 gramų sviesto. Maišome apie 7 minutes. Nepriklausomai nuo to minkote tešlą rankomis ar maišykle, sviestas privalo būti kambario temperatūros.
- Dubenį uždengiame maistine plėvele ir paliekame šiltai. Tešla pakils ir padvigubės per 1-1,5 val.
- Iš pakilusios tešlos išleidžiame orą ir dedame ją ant miltuoto stalviršio. Kočiojame apie centimetro storio stačiakampį (40 x 50 cm), kad ilgoji tešlos kraštinė būtų prieš jus.
- Ant tešlos stačiakampio tolygiai tepame likusį kambario temperatūros sviestą (150 gramų). Jis turi padengti visą tešlos plotą.
- Dubenyje sumaišome likusius prieskonius (1/3 šaukštelio cinamono ir 1/3 šaukštelio kardamono) su likusiais 145 gramais rudojo cukraus. Du šaukštus cukraus ir prieskonių mišinio atidedame į atskirą dubenėlį, o likusia dalimi tolygiai padengiame pusę tešlos aukščio: t.y. nuo apačios iki tešlos vidurio (žr. nuotrauką tinklaraštyje).
- Viršutine, sviestu aptepta, dalimi užklojame cukraus ir prieskonių mišinį. Arba kitaip tariant, lenkiame tešlą pusiau, kad gautųsi 50 x 20 centimetrų stačiakampis su viduje esančiu sviesto, prieskonių ir cukraus mišiniu.
- Tešlą daliname į 16 lygių dalių. Tuomet kiekvieną dalį dar įpjauname pusiau, bet viršuje paliekame 2 cm sujungtą kraštelį (žr. nuotrauką). Šis dalių įpjovimas garantuos gražesnį bandelių mazgą.
- Formuojame bandelių “mazgus”. Jeigu bandote pirmą kartą neišsigąskite, jog keli pirmieji bandymai gali nesigauti, tačiau bandelės vis vien bus tokios pat skanios! Imame atskirtą tešlos dalį, ją apvyniojame per delną ir plaštaką, perjuosiame per pirštus ir užkišame galiuką. Padėję bandelę ant kepimo popieriaus, turime gauti į aštuonetą panašią formą (Kaip formuoti žr. nuotraukose).
- Susuktas bandeles dedame ant skardos su patiestu kepimo popieriumi. Paliekame tarp jų didesnius tarpus, užklojame drėgnu lininiu ar medvilniniu rankšluosčiu ir leidžiame bandelėms pailsėti bei dar pakilti apie 40 – 45 minutes.
- Įkaitiname orkaitę iki 190 C temperatūros.
- Bandeles aptepame plaktu kiaušiniu ir ant viršaus užbarstome perlinio cukraus. Pašauname į orkaitę kepti (be vėjelio) 20-25 minutes.
- Kol bandelės kepa, į prikaistuvį dedame atidėtus du šaukštus cukraus ir prieskonių mišinio bei pilame 50 gramų vandens. Užverdame ir maišome kol cukrus ištirps. Nuėmę nuo kaitlentės leidžiame sirupui atvėsti.
- Iškepusioms bandelėms leidžiame 10 minučių atvėsti ant grotelių. Tuomet aptepame jas sirupu – taip kepiniai ilgiau išliks minkšti, lipnūs ir švieži. Bandeles laikykite sandariame inde arba dubenyje, uždengtame maistine plėvele.
Skanaus!