ŠVENTINIS ROAST: PORCHETTA / ČESNAKAI / PISTACIJOS

RECEPTAS SPAUSDINTI RECEPTĄ

Kalėdos neatsiejamos nuo džiugių emocijų, dovanų pakavimo, jaukumo ir šventės, visai šeimai suėdus prie bendro vaišių stalo. O kuo dar nustebinti šeimą šiuo magišku laikotarpiu, jei ne  lėtai orkaitėje kepta kiaulienos papilve su pistacijomis ir česnakais, arba kitaip vadinamąja itališka Porchetta?

Italijoje Porchetta (tariama “porketa”) yra tradicinis ir begalo mylimas patiekalas. Laikantis autentiškumo, į kiaulienos papilvę turėtume įvynioti kepenėlių, taukų ir česnakų. Tačiau kaip ir dauguma Italijos patiekalų, taip ir šis kituose regionuose yra ruošiamas kitaip – su česnaku, druska ir pankolio sėklomis. Ir porchetta gaminama būtent švenčių metu. 
Žinoma, didelį darbą patiekalo išpopuliarinimui padarė Jungtinės Amerikos Valstijos. Mat imigrantai iš Italijos čionai atvežė šio skanėsto receptą, o amerikiečiai jį pritaikė… sumuštiniams! Galit galvot ką norit, bet porchetta likučiai tiesiog puiiiikiai tinka gardiems suvožtiniams.
 

Tad kodėl šio nuotabaus patiekalo nepasigaminus namuose per savo šventes?
Ne, mes į kiaulieną nevyniosime nei kepenėlių, nei riebalų – juk papilvė ir taip pakankamai turi riebaliuko. Mes patariame papilvę rinktis su mažesniu lašinio sluoksniu. Tačiau didesnio ar mažesnio jo neišvengite, o ir bijoti nereikia – tik riebalo dėka mėsa bus sultinga bei minkšta.   

GAMINIMAS

Dar vienas patarimas – mėsą pirkite turguje. Labai retais atvejais didesnį ir mums tinkantį gabalėlį mėsos randame prekybos centruose. Tad ieškant kokybiškos jautienos, ėrienos ar kiaulienos, pirmiausiai keliaujame į turgų. Ir praktiškai niekada iš jo neišeiname neradę to, ko ieškojome.
Tad, kad pagamintumėte nuostabią porchetta, jums reikės kiaulienos papilvės. Būtinai su oda ir be kaulo. Iš mūsų turimos 1,7 kg. mėsos pilnai pavalgė keturi žmonės, tad pagal tai galite apsiskaičiuoti, kokio svorio papilvės gabalėlio reikės jūsų šeimai.

Pirmiausia, pasiruošiame prieskonių bei česnakų mišinį. Tikriausiai nereikia pasakoti, jog akmeninė grūstuvė tam yra tobuliausias įrankis, tačiau net ir jo neturėdami, galite smulkiai utraiškyti arba supjaustyti česnaką ir jį sumaišyti su kitais reikiamais ingredientais.

O dabar pradedame tvarkyti mėsą. Pradžia kaip visuomet: mėsą nuplauname po šaltu vandeniu, ją nusausiname popieriniu rankšluosčiu ir pašaliname visas nereikalingas ataugas bei gyslas.
Tuomet bandom susukti papilvę ir taip pamatuojam, kiek mums reikia nupjauti mėsos, kad vienas odos kraštelis susijungtų su kitu. Kitaip tariant – gautųsi uždaras mėsos su oda cilindras.
Tai padarę, nupjauname nereikalingą mėsą nuo odos. Tačiau neišmetame! Likusį gabalėlį galite šaldyti arba tą pačią dieną pairuošti pietus / vakarienę.

Tuomet peiliu įpjauname mėsą apie 1-1,5 centimetrų gylio rombais.

Mėsą gausiai apibarstom druska. Imame pasiruoštą prieskonių mišinį ir jį įtriname į mėsą bei įpjautų rombų tarpus. Ant viršaus beriame stambiai kapotus pistacijų branduolius. Juos paskirstome po mėsos paviršių.

Susukame papilvę į cilindrą. Tvirtai laikydami, odoje peiliu įpjauname iki 3 milimetrų gylio stambius rombus. Stipriai suverždami avyniojame mėsą virve. Talpinam paruoštą ir neuždengtą porchetta į šaldytuvą nakčiai ir leidžiame marinuotis.

Na, o sekančią dieną kepame! 
Kaip žinoti kada mėsa iškepusi, nepriklausomai nuo jos dydžio? Viską jums parodys termometras. Tad jeigu jo savo virtuvėje dar neturite, būtinai paprašykite Kalėdų Senelio!

ŠVENTINIS ROAST: PORCHETTA / ČESNAKAI / PISTACIJOS

Porcijos

4

porcijos

INGREDIENTAI

  • 1.7 kg. kiaulienos papilvės su oda (be kaulo)

  • 20 gr. lukštentų pistacijų branduolių

  • 30 gr. česnako

  • 2 gr. pankolio sėklų

  • 6 gr. garstyčių sėklų

  • 4 gr. juodųjų pipirų

  • 1 gr. malto muskato

  • 6 gr. svogūnų miltelių

  • 4 gr. šalavijo lapelių

  • 5 gr. aliejaus

  • Druskos

GAMINIMO INSTRUKCIJOS

  • Pasiruošiame prieskonių mišinį: grūstuvėje sutriname česnakus, aliejų, pipirus, pankolio bei garstyčių sėklas, šalavijo lapelius. Į masę sudedame svogūnų miltelius bei maltą muskatą. Gerai išmaišome.
  • Nuo papilvės su peiliu nuskutame ant odos esančius nešvarumus. Tuomet mėsą nuplauname, gerai nusausiname. Nupjauname nereiklingas gyslas bei ataugas.
  • Susukame mėsą į cilindrą ir pamatuojame kiek mėsos reikia nupjauti, kad ją susukus vienas odos kraštas susiliestų su kitu. Kai mėsos daugiau, o odos per mažai, perteklinę dalį nupjauname, bet odą paliekame.
  • Mėsos paviršių įpjauname stambiais, 1-2 centimetrų gylio rombais. Tuomet gausiai apibarstome druska ir įtriname paruoštą prieskonių mišinį. Beriame stambiai kapotas pistacijas ir susukame.
  • Tvirtai laikydami susuktą mėsą, odoje įpjauname negilius, iki 3 milimetrų gylio rombus. Tuomet stipriai užverždami apvyniojame virve mėsą. Svarbu, jog surištos vietos būtų viena nuo kitos lygiais atstumais.
  • Taip paruoštą mėsą dedame į šaldytuvą ir niekuo neuždengdami laikome per naktį, kad išsimarinuotų.
  • Kepame porchetta iki 140 C laipsnių įkaitintoje orkaitėje ant grotelių, su po apačia padėta ir aliuminio folija išklota skarda riebalams nuvarvėti. Kepame tol, kol mėsa pasieks vidinę 73 C laipsnių tempetatūrą. Tuomet mėsą ištraukiame, padidiname orkaitės temperatūrą iki 230 C laipsnių ir jai įkaitus, grąžiname porchetta ant grotelių ir pakepame apie 15-20 minučių, arba kol oda taps auksinė bei traški.
  • Patiekiame su daržovėmis, bulvių koše ar kitais norimais priedais.
    Skanaus!

PASTABOS

  • Porchetta siūlome pasiruošti iš vakaro ir per naktį iki kepimo leisti marinuotis šaldytuve. Tačiau taip pat pasiruošę iš ryto ją jau galėsite kepti vakrienei. Planuokite kepimo tvarkaraštį atsižvelgdami į tai, jog ilgiau marinuodami patiekalą išgausite tik geresnį jo skonį.

KOMENTUOTI

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*