Kaip džiugu matyti, paskutinius kelis metus, į madą sugrįžusius beigelius! Šie kepiniai ne tik primena vaikystę, bet ir yra nuostabūs skonių išgavimo įvairove. Be to – jie visai paprastai pagaminami namuose!
Beigeliai buvo mūsų atradimas prieš kelis metus viešint Rygoje. Senamiesčio kampe, cokoliniame aukšte yra nuostabi „Big Bad Bagels“ vieta, kurioje ne tik gamina gardžius sumuštinius, bet ir pardavinėja šviežutėlius beigelius išsinešimui. Atvykę anksti dar spėjome užsiimti vieną iš vos keleto staliukų, o po pusvalandžio negalėjom patikėti tokiu užsukančių žmonių kiekiu. Ir visi jie ankstų šeštadienio rytą atkeliavo… dėl beigelių!
Tad nenuostabu, jog naujai atradę seną, vaikystę, primenantį kepinį, norėjome tokių be vargo pasigaminti namuose. Tuo metu Lietuvoje tikriausiai nė viena žinomesnė kepykla beigelių nekepė ir nepardavinėjo. Išbandėme daug receptų, tačiau tuos, kurie labiausiai pasiteisino, tobulinom pagal save, keitėm sudėtį ir štai – mūsų pati mylimiausia beigelių receptūra jau ir prieš jūsų akis!
Bet pirmiausia šiek tiek apie pačius beigelius.
Iš tiesų, beigelio beigeliu lietuvių kalboje ir vadinti negalima – tai yra neteiktina svetimybė, o taisyklingai kepinys vadinamas didriestainiu. Kaip nebūtų, beigelis yra didesnei daliai žmonių suprantamesnis terminas.
Kepinys yra žydų tautinis paveldas, kuris su visais tautos atstovais išsibarstė ne tik po Europą, bet ir po visą pasaulį: nuo Japonijos iki Jungtinių Amerikos Valstijų. Būtent ten pirmiausiai įvyko beigelių atgimimas madinguose sumuštiniuose. New York style beigeliai yra vieni populiariausių pasaulyje. Jie standesni, jų gamyboje naudojama mažai cukraus, taip pat suformuoti kepiniai verdami paprastame arba šiek tiek pasūdytame vandenyje. Kituose regionuose paplitusieji beigeliai apverdami saldintame vandenyje arba ant garų.
Šie kepiniai ne tik skanūs, bet ir labai išvaizdūs. Būtent viduryje esanti skylė bei įvairiausi pabarstukai beigelius parduotuvių vitrinose išskiria iš kitų miltinių gaminių. Įdomu tai, jog suformuota skylė padeda kepiniams greičiau pilnai iškepti, o kartu tai patogus būdas didesnę dalį beigelių surišti ant virvutės ir parduoti didesniais kiekiais.
Tad ko reikės norint išsikepti namuose puikių beigelių? Visiškai paprastų ingredientų: didesnį glitimą turinčių miltų (pavyzdžiui, kvietinių 550D), sausų mielių, vandens, pieno, druskos ir cukraus. Taip pat rankų jėgos minkant tešlą ir puodo vandens kepinių apvirimui. Geriausia dalis ta, jog šiltame kambaryje tešla pakyla per 1 – 1,5 valandos ir jos dar kelis kartus fermentuoti nereikia. Neskubant per 2,5 valandas galite nuo nulio pasigaminti kvapnių, šviežutėlių ir minkštutėlių beigelių.
Tad ko gi laukiam? Skubėkim į virtuvę!
GAMINIMAS
Pirmiausia turėtume akcentuoti, jog geriems beigeliams reikia rankų darbo, todėl visa tešla ruošta be elektrinių maišyklių. Kitaip sakant, Kitchenaid neturėjimas visiškai neatleidžia nuo didriestainių gamybos!
Pradedame nuo vandens ir pieno pašildymo prikaistuvyje. Kad mielės nuo didelio karščio nenumirtų, pieno bei vandens mišinys turi būti tokios temperatūros, jog į jį įkišus pirštą jaustumėte malonią šilumą ir nesinorėtų greičiau jo ištraukti. Žinoma, taip tenka vadovautis neturint termometro. Kalbant nuobodžia mokslo kalba, mielėms labiausiai patinka mirkti 30-35 C laipsnių temperatūros skystyje.
Tad subertas į pašildytą mišinį mieles paliekame suaktyvėti dešimčiai minučių.
Dideliame dubenyje sumaišome visus birius produktus ir supilame suaktyvėjusių mielių masę. Maišome. Tešla tikrai bus lipni ir pakankamai kieta. Tai ir pliusas, ir minusas – tokiai tešlai išminkyti reikės daugiau jėgos, bet kartu bus lengviau dirbti.
Taigi, vos sumaišę ingredientus turite gaute tokią nelabai smagią tešlą (nuotrauka kairėje). Tad, dabar reikės pasiraitoti rankoves, pasimiltuoti stalviršį ir su savo rankų jėga iš dūšios apie 7-10 minučių minkyti tešlą, kad ji taptų nelipni, glotni ir elastinga (nuotrauka dešinėje).
Kai tešla taps lyg iš paveikslėlio, dedame ją į švarų, šiek tiek aliejumi pateptą, dubenį, uždengiame maistine plėvele ir paliekame šiltoje kambario vietoje kilti. Per 1-1,5 valandos tešla turėtų būti padvigubėjusi.
Tuomet nuimame maistinę plėvelę ir ranka išleidžiame visą orą iš tešlos. Paliekame 15 minučių kambario temperatūroje atsipalaiduoti. Išimame iš dubens, suformuojame kamuolį ir jį daliname į lygias 8 dalis. Jeigu norite, galite sverti. Mes skirstome tešlą iš akies.
Kiekvieną tešlos gabalėlį delnu lengvai paspausdami sukame ant nemiltuoto stalviršio, kol gausime gražų kamuoliuką su paviršiaus įtempimu.
Puikų mokantį video sukti tešlą rasite paspaudę štai čia (žiūrėti nuo 2:20 min.)
Smagioji dalis – beigelių formavimas.
Imame į rankas tešlos kamuoliuką ir per jo vidurį iš viršaus ir apačios spaudžiame du pirštus: nykštį ir smilių. Spaudžiame tol, kol mūsų abu pirštai vienas su kitu pasilabina, arba kitaip sakant, susiliečia. Tuomet jau pirštais tempiame beigelį, kad suformuotume jo viduryje apie 3 centimetrų diametro skylę. Kaip ir minėjome, gerai išminkyta tešla yra labai elastinga, todėl skylės turės polinkį trauktis. Tad nebijokite ir, jeigu reikės, su tešla elkitės grubiau.
Tikrai nesistenkite gauti gražaus, lygiu paviršiumi beigeliuko – jo lygumu pasirūpins orkaitė.
Suformuotus beigelius uždengiame medvilniniu rankšluosčiu ir paliekame 10 minučių pailsėti. Į tą laiką įkaitiname orkaitę ir užverdame puodą su vandeniu.
Po 10 minučių dedame po kelis beigelius į verdantį vandenį ir apverdame iš abiejų pusių.
Svarbu, kad tarp verdančių beigelių liktų tarpai, tad nesugalvokite iš karto sudėti visų. Atsižvelkite į savo puodo diametrą.
Virimo laikas:
Iš abiejų pusių po 30 sekundžių – gausite minkštutėlius beigelius (mes tokius mylim labiausiai)
Iš abiejų pusių po 1 minutę – standartiniai beigeliai (šiek tiek kietesni, bet jau pakankamai chewy)
Iš abiejų pusių po 2 minutes – labai chewy beigeliai.
Apvirę beigeliai atrodo tikrai ne kažką – nelygūs ir toli gražu nepanašūs į tai, ką labai norėtųsi valgyti. Labiau panašūs į Ryan Reynolds veidą filme „Deadpool“.
Tačiau! Magija dar tik įvyks. Sudedam beigelius ant kepimo skardos, viršų aptepame kiaušinio plakiniu ir užbarstome savo mėgstamų pabarstukų.
Ką galima berti ant beigelių?
– Aguonas (pats populiariausias pasirinkimas pasaulyje)
– Sezamo sėklas
– Smulkintus riešutus
– Druskos dribsnius „Maldon“
– Česnakų granules
– Cinamoninį cukrų
Pabarstukai priklausys nuo jūsų pomėgių. Tad čia jau vaizduotės ir kūrybiškumo laisvė.
Kepam apie 20-22 minutes, o iškepusius būtinai atvėsinam ant grotelių.
Patarimas. Tą pačią dieną iškepti beigeliai yra patys skaniausi. Na, dar sekančią dieną. Vėliau jie tampa kietesni. Tad laikykite sandariai uždaromame inde, o prieš valgymą paskrudinkite elektriniame grilyje ar ant keptuvės – bus lyg ką tik iškepti!
MIELINIAI BEIGELIAI
8
beigeliaiINGREDIENTAI
460 gr. miltų (550D)
150 gr. vandens
150 gr. pieno
8 gr. sausų mielių
15 gr. cukraus
7 gr. druskos
1 kiaušinio plakinio (aptepimui prieš kepimą)
Pasirinktų priedų apibarstymui (nebūtina)
GAMINIMO INSTRUKCIJA
- Prikaistuvyje pašildome vandenį ir pieną iki 30-35 C laipsnių temperatūros. Suberiame mieles, išmaišome ir paliekame suaktyvėti kambario temperatūroje dešimčiai minučių.
- Dideliame dubenyje sumaišome visus birius produktus ir supilame suaktyvėjusių mielių masę. Maišome. Tešla turėtų būti lipni.
- Beriame ant stalviršio miltų ir rankomis minkome tešlą apie 7-10 minučių, kol gausime nelipnią, glotnią ir elastingą masę.
- Tešlą sudedame į švarų, aliejumi pateptą indą. Uždengiame maistine plėvele ir paliekame kilti šiltoje kambario vietoje 1-1,5 valandoms.
- Kai tešla bus dvigubai pakilusi, nuimame maistinę plėvelę ir išspaudžiame orą. Paliekame pailsėti 15 minučių.
- Iš tešlos suformuojame kamuolį, dedame ant nemiltuoto stalviršio ir padaliname į lygias 8 dalis. Kiekvieną tešlos gabaliuką lengvai prispausdami prie stalviršio sukame ratu, kol gausime dailius kamuoliukus.
- Formuojame beigelius: paėmę tešlą į ranką, smiliumi ir nykščiu spaudžiame per vidurį, kol pirštai susiliečia. Gautą skylę ištempiame iki 3 centimetrų diametro.
- Beigelius užklojame medvilniniu rankšluosčiu ir pakildiname apie 10 minučių. Į tą laiką įkaitiname iki 225 C laipsnių orkaitę ir užverdame puodą su vandeniu.
- Prieš kepimą beigelius apverdame vandenyje iš abiejų pusių. Virimo laiką derinkite su norimu kepinių kietumu:
– Iš abiejų pusių po 30 sekundžių – gausite minkštutėlius beigelius (mes tokius mylim labiausiai)
– Iš abiejų pusių po 1 minutę – standartiniai beigeliai (šiek tiek kietesni, bet jau pakankamai chewy)
– Iš abiejų pusių po 2 minutes – labai chewy beigeliai. - Apvirtus beigelius dedame ant kepimo popieriumi išklotos skardos, aptepame kiaušinių plakiniu ir apibarstome norimais pagardais:
– Aguonomis (pats populiariausias pasirinkimas pasaulyje)
– Sezamo sėklomis
– Smulkintais riešutais
– Druskos dribsniais „Maldon“
– Česnakų granulėmis
– Cinamoniniu cukrumi ir t.t. - Kepame 225 C laipsnių orkaitėje apie 20-22 minutes.
Iškepusius beigelius atvėsiname ant grotelių.
Skanaus!
PATARIMAS
- Tą pačią dieną iškepti beigeliai yra patys skaniausi. Na, dar sekančią dieną. Vėliau jie tampa kietesni. Tad laikykite sandariai uždaromame inde, o prieš valgymą paskrudinkite elektriniame grilyje ar ant keptuvės – bus lyg ką tik iškepti!
Sveiki, pirmiausia, ačiū už jūsų kuriamą turinį: smagu ne tik gaminti, bet ir skaityti tiek vizualiai, tiek tekstu:)
O grįžant prie beigelių, jei norisi jų pusryčiams ką tik iš orkaitės ar įmanoma kažką pasiruošti iš vakaro?
Sveiki!
Ačiū, kad skaitote!
Siūlytume išsikepti iš vakaro, atvėsusius sandariai uždaryti, o ryte pašildyti orkeitėje ant skardos lengvai apipurškus vandeniu.
Dar galimas toks variantas: iš vakaro apsivirti ir uždengus maistine plėvele dėti į šaldytuvą nakčiai, o aptepti kiaušinių plakiniu bei kepti ryte. Tačiau ar 100% šis variantas pasiteisins, negalime atsakyti, nes nesame bandę. Dabar net pasidarė smalsu, tad ateityje tikrai teks pabandyti 🙂