Dažno restorano meniu prie šaltų užkandžių galime rasti jautienos, lašišos arba tuno kapotinį. Žinoma, tikrai ne kiekvienam mintis apie žalios mėsos valgymą yra priimtina, tačiau išdrįsusieji paragauti dažnai nustemba iš gerosios pusės! O žinant kaip ir ką gaminti, galime net ir namuose lengvai pasimėgauti tradiciniu jautienos tartar’u.
Šiek tiek istorijos ir faktų.
Kapotos žalios mėsos valgymas siejamas su senosiomis Mongolų tradicijomis, kurios pirmiausiai Europoje pasiekė Maskvą.
Septynioliktas amžius – europiečių kolonizacijos Amerikoje, tarptautinių mainų ir klestinčių jūrų uostų laikas. Būtent Hamburgo uostas tapo pagrindiniu “tiltu”, jungiančiu Europą su Amerika. Čia išsaugoti kapotinio receptai emigrantų kišenėse pasiekė kitą Atlanto vandenyno krantą ir tapo vos ne tradiciniu patiekalu, išvykėliams primenančiu namus.
Devynioliktame amžiuje amerikiečiams pastebėjus, jog Vokietijos laivai Niujorko jūrų uoste vis dar yra dažnas svečias, pakrantėse pradėjo kurtis restoranai, siūlydami žalios jautienos kapotinį jūrininkams. Tiesa, čia patiekalas buvo vadinamas Hamburgo didkepsniu. Neįtikėtina kaip greitai jis paplito ne tik kavinėse ir restoranuose, bet netgi buvo tiekiamas pacientams ligoninėse!
Deja, kada ir kas pirmieji pradėjo siūlyti kapotinį Europos restoranuose, nėra tiksliai žinoma, nors rašytinių šaltinių ištraukos veda Prancūzijos link.
Tiesa, interneto platybėse vyrauja daug informacijos apie virusines infekcijas, bakterijas kuriomis galima apsikrėsti valgant žalią arba… apskritai bet kokią mėsą.
Kiekvienas laisvas rinktis, bet atminkite – racionalus protas yra nepalyginamai geriau už bet kokius kraštutinumus. Pasirinkdami kokybišką šviežią gaminį bei besilaikydami elementarių higienos riekalavimų susidūrimo su išvardintomis problemomis tikimybė yra neapsakomai maža.
Pjaustymas. Kapotiniui ingredientus labai svarbu pjaustyti kuo mažesniais gabalėliais. Ir jokiu būdu neeksperimentuokite su faršu!
Svarbu! Nenuostabu, jog visi ingredientai turi būti kokybiški ir švieži – tai ypač aktualu gaminant mėsos patiekalus. Jeigu abejojate dėl paprastos žalios mėsos vartojimo, rinkitės brandintą didkepsnio mėsą. Taip pat atkreipkite dėmesį į putpelių kiaušinių galiojimo terminą.
TRADICINIS JAUTIENOS KAPOTINIS / BULVIŲ ŠIAUDELIAI / ČIOBRELIS
2
porcijos30
minutesIngredentai:
150 gr. jautienos išpjovos
5 gr. kaparėlių
10 gr. karnišonų
2 putpelių kiaušinių tryniai
15 gr. raudonojo svogūno
8 gr. alyvuogių aliejaus
6 gr. baltojo vyno acto
Šviežio laiškinio česnako (pagal skonį + patiekimui)
Šviežio čiobrelio lapelių (pagal skonį)
200 gr. rapsų aliejaus gruzdinimui
1 didelė bulvė
Druskos, šviežiai maltų pipirų
Džiovintų krapų bulvėms pagardinti
Gaminimo instrukcijA:
- Bulvę išilgai supjaustome labai smulkiais šiaudeliais ir išplauname krakmolą (kelis kartus užpilame ir nupilame šaltu vandeniu, kol užpylus bulves jis išliks skaidrus). Kol gaminsime kapotinį bulves laikome dubenyje su lediniu vandeniu šaldytuve.
- Smulkiai supjautome karnišonus, svogūną, kaparėlius ir laiškinį česnaką. Atidedame dubenėlyje.
- Prieš smulkinant jautieną labai svarbu (!) nuo išpjovos nupjauti visas ataugas ir baltas gysleles. Mėsą būtina nuplauti po šaltu vandeniu ir gerai nusausinti.
- Kapojame (pjaustome) išpjovą kuo smulkesniais gabalėliais. Kad mėsa tikrai būtų tokia kokios reikia, supjaustytus gabalėlius sulipiname į bendrą kamuoliuką ir dar kartą su peiliu susmulkiname iš naujo.
- Dubenyje pjaustytas žoleles ir daržoves sumaišome su kapota jautiena. Supilame aliejų, baltojo vyno actą bei pagardiname druska ir šviežai maltais pipirais. Sudedame du putpelių kiaušinių trynius. Šiame žingsnyje labai svarbu visos masės nepermaišyti!
- Paruoštą kapotinio masę paliekame marinuotis kambario temperatūroje ir ruošiame bulves.
- Įkaitiname puode aliejų. Geriausia rinktis rapsų aliejų dėl gero kaitros išlaikymo. Kai aliejus įkais (pasieks 175 C laipsnius), gerai nusausiname bulves ir mažomis saujelėmis dedame į puodą. Kepame kol taps traškios ir auksinės.
- Iš puodo ištrauktas bulvytes nusausiname ant popierinio rankšluosčio, atvėsiname, dedame į dubenį ir pagardiname džiovintais krapais bei druska.
- Į mėgstamą indą dedame pusę kapotinio masės. Ant viršaus beriame smulkintų laiškinių česnakų bei šviežių čiobrelio lapelių. Esant poreikiui galima pabarstyti rūkytos paprikos.
- Bulvių šiaudelius patiekiame atskirai, arba tame pačiame kaip ir kapotinis dubenyje.
Skanaus!