Vegetariškas vakarienės variantas – perlotto. Skamba įmantriai, tačiau iš tiesų tai yra ilgo virimo perlinių kruopų košė, kuri panaudojus naminį petražolių pesto ir bulvinę saulėgrąžą gali suskambėti visiškai kitaip. Be viso to, perlotto yra labai sotus bei maistingas patiekalas su daugybe organizmui naudingų vitaminų bei mineralų.
Taip, perlinė košė gali būti tokia skani, jog ją norėsite gaminti dažniau! Mūsų namuose su laiku atsirado vis daugiau įvairių kruopų bei sėklų, kuriomis stengiamės kuo dažniau pakeisti taip mėgstamas, tačiau ne visai organizmui naudingas, bulves. Ir štai vienas pavyzdžių, kaip kruopos gali tapti ne tik gardžiu garnyru, bet ir pagrindiniu pietų ar vakarienės patiekalu, aprūpinančiu kūną didele gausybe mums nematomų gėrybių.
Taigi, kas gi tos perlinės kruopos ir kuo jos naudingos mūsų organizmui?
Perlinės kruopos savo pavadinimą pelnė dėl formos, kuri yra panaši į perlus. O kalbant apie sudėtį, tai tiesiog nupoliruoti miežių grūdai. Juose gausybė gerųjų ir mums naudingų angliavandenių, aminorūgščių, jodo, kalcio, kalio, cinko, seleno, geležies ir dar viskokio kito gėrio.
Perlinės kruopos taip pat vertinamos dėl vitaminų A, B, D ir E gausos, o lentelėje, pagal naudingumą sveikatai, rikiuojasi pačioje viršūnėje kartu su grikiais.
Visi esame jei ne ragavę, tai bent puse ausies nugirdę apie topinambus arba kitaip vadinamą bulvinę saulėgrąžą. Su saulėgrąžomis panašumas ne tik tas, jog abiejų žiedlapiai skaisčiai geltoni, bet topinambai tikrai šiek tiek skoniu yra panašūs į saulėgrąžų branduolius.
Vis dėlto, pravartu žinoti, jog šias šaknis galime tiek įvairiais būdais gaminti, tiek pagraužti žalias užkandžiaudami. Jomis paįvairinti mitybos racioną tikrai verta! Mat bulvinė saulėgrąža puiki cukraus kiekio kraujyje reguliuotoja, kuri prigamina daug naudingų medžiagų mūsų gerosioms žarnyno bakterijoms palaikyti. Visa tai ne tik stiprina imunitetą, bet ir apsaugo nuo virškinimo sutrikimų. Taip pat topinambų gumbuose gausu vitamino B (kuris reikalingas gerai nervų sistemai palaikyti) ir tiamino. O kur dar kalis, vitaminai A, C, E, cholesterolio kiekio ir kraujo spaudimo reguliavimas… Galima vardinti ir vardinti, tad atminkite, jog bulvines saulėgrąžas valgyti tikrai reikia!
Šį kartą mes perlotto pagardinsime petražolių pesto ir išgirta bulvine saulėgrąža, taip, kad bus panaudota ne tik minkštoji šaknies dalis, bet ir pati žievelė. Skubam gaminti!
Perlinės kruopos. Jokiu būdu jų per naktį nemirkykite, bus reikalingos kietos ilgam virimui. Kruopas rinkitės parduotuvėje laisvai pagal mėgstamą gamintoją. Jos turi būti šviesios ir jokiu būdu nepajuodavę.
Bulvinė saulėgrąža. Gumbų rasite kiekviename didesniame prekybos centre nuo vėlyvo rudens iki pavasario. Tad nenustebkite, jeigu vasarą bus gerokai sunkiau jų rasti ir nusipirkti!
Petražolės. Mūsų paruoštą pesto receptą galite laisvai naudoti su savo mėgstamomis žolelėmis (mėtomis, bazilikais, kalendromis ar jų mišiniu). Pesto taip pat puikiai tinka pagardinti salotas ar “pagyvinti” kitus patiekalus.
PERLOTTO / PETRAŽOLIŲ PESTO / BULVINĖ SAULĖGRĄŽA
2
porcijos1
hour30
minutesINGREDIENTAI:
- Bulvinė saulėgrąža
500 gr. bulvinės saulėgrąžos
Aliejaus gruzdinimui
Druskos pagardinimui
- Petražolių pesto
10 gr. šviežių kalendros lapelių
20 gr. šviežių petražolių lapelių
15 gr. kedrinių pinijų
2 gr. česnako
30 gr. smulkiai tarkuoto kietojo sūrio
60 gr. alyvuogių aliejaus
4 gr. citrinos sulčių
Druskos pagardinimui
- Perlotto
6 gr. česnako
120 gr. svogūno
150 gr. perlinių kruopų
60 gr. maskarponės sūrio
35 gr. sviesto
80 gr. sauso balto vyno
30 gr. smulkiai tarkuoto kietojo sūrio
100 gr. daržovių sultinio
Ožkų pieno sūrio patiekimui
Šlakelio aliejaus
GAMINIMO INSTRUKCIJOS:
- Bulvinė saulėgrąža
- Nuplauname ir nusausiname bulvines saulėgrąžas.
- Įkaitiname orkaitę iki 180 C temperatūros.
- Ant skardos tiesiame kepimo popierių, sudedame nusausintus ir nepjaustytus (!) topinambų gumbus. Pašauname į orkaitę ir kepame apie 1 val. 15 min. Kol bulvinė saulėgrąža kepa, turėtumėte spėti pasidaryti pesto ir perlotto (iki maskarponės įdėjimo).
- Iškeptas bulvines saulėgrąžas perpjauname perpus ir išskobiame taip, kad kuo mažiau ant žievelės liktų pačio gumbo masės. Taip žievelės ne tik greičiau iškeps, bet ir bus traškesnės.
- Prikaistuvyje įkaitiname aliejų gruzdinimui.
- Į įkaitusį aliejų sudedame bulvinės saulėgrąžos žieveles ir kepame tol, kol gražiai paskrunda vidinė jų pusė.
- Išėmę iš puodo nusausiname ir pagardiname druska.
- Petražolių pesto
- Ant sausos keptuvės lengvai paskrudiname riešutus ir juos atvėsiname.
- Į elektrinį smulkintuvą suberiame žoleles, kietąjį sūrį, atvėsusias paskrudintas pinijas, česnaką ir supilame alyvuogių aliejų. Susmulkiname iki vientisos masės.
- Įspaudžiame šiek tiek citrinos sulčių (jos padeda panaikinti kartų aliejaus poskonį) ir pagal poreikį pagardiname druska.
- Perlotto
- Svogūną supjaustome kubeliais, kurie savo dydžiu būtų panašūs į kruopų dydį.
- Smulkiai sukapojame česnaką.
- Į keptuvę pilame šlakelį aliejaus ir sudedame sviestą. Kai pastarasis ištirps, sudedame svogūną bei česnaką. Ant vidutinės kaitros lengvai pakepiname, kad nespėtų apskrusti.
- Supilame į keptuvę kruopas, pakepiname su svogūnais ir česnakais apie 2-3 minutes.
- Supilame vyną ir jį nugariname. Tuomet pilame sultinio, kad šiek tiek apsemtų kruopas. Troškiname tol, kol sultinio beveik nebelieka. Labai svarbu kuo mažiau maišyti! Sultinio pylimo procesą kartojame tiek kartų, kol kruopos pasiekia norimą minkštumą.
- Juostelėmis susmulkiname iškepusių bulvinių saulėgrąžų vidinę masę.
- Į keptuvę su perlotto sudedame maskarponę, kietąjį sūrį ir smulkintas keptas bulvines saulėgrąžas.
- Viską išmaišome, nuimame nuo kaitlentės ir uždengę dangčiu paliekame pailsėti 2-3 minutes.
- Patiekiame su petražolių pesto, ožkų sūrio trupiniais ir gruzdintomis bulvinių saulėgrąžų žievelėmis.
Skanaus!